ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
 • Kostel sv. Anny - slide 1

  Kostel sv. Anny v Huštěnovicích

  Citlivá výměna osvětlení interiéru kostela sv. Anny v Huštěnovicích

 • Kostel sv. Anny - slide 2

  Kostel sv. Anny v Huštěnovicích

  Citlivá výměna osvětlení interiéru kostela sv. Anny v Huštěnovicích

 • Kostel sv. Anny - slide 3

  Kostel sv. Anny v Huštěnovicích

  Citlivá výměna osvětlení interiéru kostela sv. Anny v Huštěnovicích

 • Kostel sv. Anny - slide 4

  Kostel sv. Anny v Huštěnovicích

  Citlivá výměna osvětlení interiéru kostela sv. Anny v Huštěnovicích

 • Kostel sv. Anny - slide 5

  Kostel sv. Anny v Huštěnovicích

  Citlivá výměna osvětlení interiéru kostela sv. Anny v Huštěnovicích

Počet světelných bodů: 14 Datum realizace: 3/2024 Nainstalovaný příkon: 720 W

 huštěnovice

Lokalita: Huštěnovice okr. Uherské Hradiště  

Huštěnovice jsou obec v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji. První písemná zmínka pochází z roku 1220 a dnes v obci žije přibližně 1 000 obyvatel. Uprostřed historické zástavby obce stojí novogotická stavba kostela sv. Anny, která tvoří výraznou dominantu obce a jedná se také o nejvýznamnější kulturní památku obce. Chrám byl postaven v letech 1873-1877 jako náhrada za kapli sv. Anny z roku 1828. V kostele se nachází jedinečná, původní barevná výmalba s byzantskými motivy z roku 1919O něco starší výmalba v tomto stylu, z roku 1908, od stejného malíře Rudolfa Kubíčka, je k vidění už pouze v kapli východního obřadu sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě.

Chrám má křížový půdorys a dominantu interiéru tvoří hlavní dřevěný oltář v gotickém stylu. Předchozí osvětlení kostela z roku 1997 již nevyhovovalo energetickým ani estetickým požadavkům. Původní stropní výbojková svítidla (3 x 400 W + 1 x 250 W) s eliptickou povrstvenou výbojkou měly totiž studený odstín bílé (5 700 K) a neladily s halogenovými žárovkami. Ty zase svítily na hlavní a boční oltáře teplou bílou. Zajímavostí celé stavby jsou již zmíněné tmavší malby stropů, u kterých bylo nutné zachovat jejich osvětlenost skrze průhledný reflektor původního, výbojkového svítidla. Proto jsme použili svítidlo CRYSTALLUS, které rovněž propouští část světla skrze transparentní reflektor. Pro osvětlení hlavního oltáře jsme použili 4 ks svítidel OVIS s jednotlivým příkonem 20 W a optikou s distribucí paprsků 60°. To stačilo ke krásnému projasnění a rovnoměrném osvětlení oltáře. Teplota chromatičnosti byla zvolena v teplém odstínu bílé, konkrétně 3 000 K, tak aby vynikly hřejivé tóny jeho dřevěného dekoru. Celé kněžiště po nasvícení působí jednotně, uceleně a viditelných je nyní mnohem více detailů. Pro ještě větší zvýraznění osvětlení klenby a stropu s vyobrazenými hvězdami jsme na strop nasměrovali další 4 kusy svítidel OVIS. Každý z bočních oltářů osvětluje jedno svítidlo OVIS o výkonu 18 W rovněž s 60° optikou.

Hlavní chrámová loď je tedy nyní nasvětlena na 200 lx pomocí čtyř výkonných svítidel CRYSTALLUS s jednotlivým příkonem pouhých 130 W. Nad triumfálním obloukem je velmi hezky nasvícena nástěnná malba Ježíše Krista s jehňátkem na ramenou. Pod ní je nápis: "Já jsem pastýř dobrý".

Výsledný efekt osvětlení tvoří, ucelený a funkční celek. Každý kostel je unikátní svou architekturou a proto, vždy volíme svítidlo na míru danému prostoru. Výrazně se zlepšil estetický dojem svatého chrámu, zraková pohoda a osvětlenost. Celá životnost světelné soustavy je až 100 000 hodin. A svítidla tak předáváme další generaci. Jsme rovněž rádi, že jsme nemalou částí přispěli k úspoře elektrické energie, protože nově instalovaný příkon svítidel je pouhých 720 W oproti původnímu příkonu, který přesahoval 2 000 W.

 

Fotogalerie

Použitá svítidla

CRYSTALUS

CRYSTALUS

Designové svítidlo určené pro efektivní osvětlení obchodů, galerií, vstupních hal, apod. Velmi dlouhá životnost a nízký pokles sv. toku LED čipů.

Více informací

 

Copyright © 2024, VM light s.r.o.
Realizace: WebSite21 v roce 2024

VM light s.r.o.
Bratrská 1693
751 31 Lipník nad Bečvou

info@vmlight.cz

IČ: 02632314 DIČ: CZ02632314
Datová schránka: x4gckt9
Společnost je vedená u Krajského soudu v Ostravě, oddíl C složka 79017.

f l y